Hits: 469
О пореклу Јосипа Броза Тита воде се многе теорије завере, а по многима није био Југословен, ни Хрват, већ неки страни агент. Тако се у све ове приче умешала и ЦИА која тврди да је био Пољак, али те детаље смо колико-толико чули.
Ипак у биографији Броза може се пронаћи податак да је био осуђен на 5 година робије, али о томе како је Тито проводио време “иза браве” се мало зна. Телеграф.рс осим фотографија доживотног председника СФРЈ из затвора вам доноси и причу о овом периоду живота МАРШАЛА.
Тито се, према историјским подацима до којих је дошао наш портал у јесен 1920. године вратио у Загреб где ступа у редове Комунистичке партије Југославије. Исте године партија је одлуком краља забрањена.
Када 1921. остаје без посла запошљава се у млину у месту Великом Тројству где је са својом тадашњом супругом живео до касног пролећа 1925. године. Ту му се родило троје деце.
Прво дете умрло му је у Загребу, а у Тројству су му сахрањени синчић Хинко, који је умро осам дана након рођења и ћерка Златица, чији се живот угасио након 17 месеци. Годину дана пре него што напушта Велико Тројство, рођен је син Жарко, који је једини остао жив од четворо његове деце из првог брака.
Априла 1927. године опет се враћа у Загреб. Од суда у Огулину осуђен је на седам месеци робије, условно на четири месеца, због комунистичке пропаганде. Након изласка из затвора Тито уједињује Партију која је била подељена на различит фракције.
Када су у јуну 1928. године организоване демонстрације, на летку којим се радници позивају на демонстрације стајао је потпис Јосипа Броза. Велика потера полиције расписана је 20. јуна 1928.
Тито је ухапшен 4. аугуста 1928. године и осуђен на пет година робије. Почетком 1929. године доведен је на издржавање казне у Лепоглаву. Годину дана после њега у Лепоглаву долази Моша Пијаде, тада стари и искусни комунист. Њих двојица су почели заједно радити на организирању партијских јединица. Из тога времена сачуван је и један од два портрета Тита што их је израдио Моша Пијаде, који је иначе био познати сликар.
Почетком 1931. године Јосип Броза су изненада преместили у затвор у Марибору, који је био на гласу као најгори у Југославији. Ту је издржао казну али ипак није одмах пуштен на слободу. Одведен је у Огулин, где је требао да одлежи још три и по месеца, оне казне на коју је био условно осуђен. Тек крајем марта 1934. излази из затвора, али му је одређено да мора боравити у родном Кумровцу и да из њега не сме нигде отићи.
Већ у априлу те године напушта Кумровец и одлази у Самобор. Постао је илегалац и први пут се спомиње име Тито.
Оригинално објављено: 8. фебруара 2016. г.
Извор: Србин.инфо
FOLLOW ME ON SOCIAL PLATFORMS